Dundee Area Badminton Association
Sat 16 February 2019

DUNDEE AREA BADMINTON ASSOCIATION

Members' Log In
Home
Clubs
Fixtures & Results
League Tables
Dbls Fixtures & Results
Dbls League Tables
Juniors
Handicap Cup
News
Events
Mailing List
Enquiries
Links

MILLER HENDRY LEAGUE TABLES 2018-2019

 

Ladies Doubles

 
Team
P
W
L
D
C
RF
RA
SF
SA
+/-
Pts
4 3 1 0 0 13 6 31 17 14 10
4 2 1 1 0 10 6 28 20 8 9
4 1 1 2 0 6 10 20 28 -8 8
4 0 3 1 0 5 12 17 31 -14 5
 

Gents Doubles Division 1

 
Team
P
W
L
D
C
RF
RA
SF
SA
+/-
Pts
3 3 0 0 0 13 2 29 7 22 9
3 2 1 0 0 10 4 24 12 12 7
2 2 0 0 0 6 3 15 9 6 6
3 1 2 0 0 7 8 17 19 -2 5
3 0 3 0 0 2 13 7 29 -22 3
2 0 2 0 0 0 8 4 20 -16 2
 

Gents Doubles Division 2

 
Team
P
W
L
D
C
RF
RA
SF
SA
+/-
Pts
4 3 1 0 0 13 6 31 17 14 10
3 2 1 0 0 11 5 24 12 12 7
3 2 1 0 0 9 5 22 14 8 7
3 1 2 0 0 3 8 13 23 -10 5
3 0 3 0 0 1 13 6 30 -24 3
 

Note
Points are awarded as follows : 3 for a win; 2 for a draw; 1 for a loss; and -2 for a concession.

PLAYER RANKINGS 2018-2019

Ladies Doubles

 
Player
Club
P
W
L
%
Pts
Zoe Matheson NCR 3 16 2 88.9 17
Jenny Ford NCR 4 17 7 70.8 14
Annie Hjerthen Roseangle 3 14 4 77.8 13
Meghan Walker Roseangle 4 14 10 58.3 8
Nicola Darling Roseangle 4 14 10 58.3 8
Helayna Ives NCR 2 9 3 75.0 8
Emma Defew NCR 3 10 8 55.6 5
Carol Muirhead Happy Mondays 3 9 9 50.0 3
Marion Duthie David Lloyd 3 9 9 50.0 3
Heather Mccracken NCR 1 4 2 66.7 3
Seona Stalker Roseangle 1 4 2 66.7 3
Gill Stirton Happy Mondays 2 6 6 50.0 2
Allison Hay David Lloyd 1 3 3 50.0 1
Sarah Pheasey David Lloyd 1 3 3 50.0 1
Catherine Paterson Happy Mondays 1 3 3 50.0 1
 

Gents Division 1

 
Player
Club
P
W
L
%
Pts
Lachlan Mulford Carnoustie Panbride 3 17 1 94.4 19
Nick Bremner Carnoustie Panbride 3 16 2 88.9 17
Benjamin Cerfontaine Dundee Nomads 2 11 1 91.7 12
Alan Green Roseangle 2 11 1 91.7 12
Edan Gardner Roseangle 2 11 1 91.7 12
Marcus Weir Dundee Nomads 2 10 2 83.3 10
Brian Corbett Dundee Nomads 2 9 3 75.0 8
Joe Spink Carnoustie Panbride 2 9 3 75.0 8
Wes Rennison Lunchtime 2 8 4 66.7 6
Mark Hunter Lunchtime 3 10 8 55.6 5
Ross Angus Carnoustie Panbride 1 5 1 83.3 5
Alan Pirie Dundee Nomads 1 5 1 83.3 5
Steve Bremner Carnoustie Panbride 2 7 5 58.3 4
Alex Gray Lunchtime 3 9 9 50.0 3
Donnie Smith Carnoustie Panbride 1 4 2 66.7 3
James Mcneil Dundee Nomads 1 4 2 66.7 3
 

Gents Division 2

 
Player
Club
P
W
L
%
Pts
Max Bremner Carnoustie Panbride 4 19 5 79.2 18
Scott Fraser David Lloyd 2 9 3 75.0 8
Craig Watson David Lloyd 2 9 3 75.0 8
Norrie Adamson David Lloyd 2 9 3 75.0 8
Phil Smith Sunday Morning 3 11 7 61.1 7
Chris Smith David Lloyd 1 6 0 100.0 7
Robin Nisbet David Lloyd 1 6 0 100.0 7
Scott Adamson Sunday Morning 1 6 0 100.0 7
Graham Angus Carnoustie Panbride 1 6 0 100.0 7
Donnie Smith Carnoustie Panbride 1 6 0 100.0 7
Jerry Forteath Carnoustie Panbride 4 13 11 54.2 6
Tom Flett David Lloyd 2 8 4 66.7 6
Colin Sinclair Carnoustie Panbride 3 10 8 55.6 5
Simon Pont Sunday Morning 1 5 1 83.3 5
David Morrison Sunday Morning 1 5 1 83.3 5
Jamie Scorgie Carnoustie Panbride 2 7 5 58.3 4
Alfie Seaborne Abertay University 2 7 5 58.3 4
Josh Inglis Sunday Morning 1 4 2 66.7 3
John Wallace Snr Sunday Morning 2 6 6 50.0 2
Craig Wallace Sunday Morning 2 6 6 50.0 2
Nathan Noble Abertay University 3 8 10 44.4 1

Note
Player rankings are calculated by reference to the number of matches played plus the number of sets won minus the number of sets lost. The total number of sets won over the total sets played is shown as a percentage. Rankings are assessed separately for each division. Only players with a positive ranking are displayed.

Dundee Area Badminton Association
web programming and design © Scottish Web Design