Dundee Area Badminton Association
Thu 14 November 2019

DUNDEE AREA BADMINTON ASSOCIATION

Members' Log In
Home
Clubs
Fixtures & Results
League Tables
Dbls Fixtures & Results
Dbls League Tables
Juniors
Handicap Cup
Roll of Honour
News
Events
Mailing List
Enquiries
Links

BADMINTON EVENTS

Information about forthcoming events is posted here regularly, so please do visit again. If you join our mailing list, we will send you an email whenever we have any important news or events we think you should know about.

Previous Winners

27 Oct 2019
First Division Winners

18-19 - Dundee University
17-18 - Nomads
16-17 - Nomads
15-16 - Nomads
14-15 - Nomads
13-14 - Nomads
12-13 - Dundee University
11-12 - Dundee University
10-11 - Quills
09-10 - Nomads
08-09 - Harris
07-08 - Carnoustie Panbride
06-07 - Harris
05-06 - Nomads
04-05 - Harris
03-04 - St John's
02-03 - St John's
01-02 - St John's
00-01 - Nomads
1999-2000 - St John's
98-99 - St John's
97-98 - St John's
96-97 - St John's
95-96 - Lochee
94-95 - Lochee
93-94 - Lochee
92-93 - Lochee
91-92 - Lochee
90-91 - Lochee
89-90 - Lochee
88-89 - Carnoustie Panbride
87-88 - NIRA
86-87 - NIRA
85-86 - Carnoustie Panbride

Second Division Winners

1956-1957 Dundee High School F.P.
1957-1958 Liff B.C.
1958-1959 Park B.C.
1959-1960 Dundee High School F.P.
1960-1961 D.E.C.S. B.C.
1961-1962 Fairmuir B.C.
1962-1963 Dundee Y.M.C.A. Reserves
1963-1964 Camperdown
1964-1965 St. Stephens B.C.
1965-1966 D.E.C.S. Reserves
1966-1967 D.E.C.S. Reserves
1967-1968 Balgay St. Thomas
1968-1969 D.E.C.S. Reserves
1969-1970 D.E.C.S. Reserves
1970-1971 D.E.C.S. Reserves
1971-1972 D.E.C.S. Reserves
1972-1973 D.E.C.S. Reserves
1973-1974 D.E.C.S. Reserves
1974-1975 Bullionfield
1975-1976 Morgan F.P.
1976-1977 R.A.F. Leuchars B.C.
1977-1978 Morgan F.P. Reserves
1978-1979 Tayside Police
1982-1983 Camperdown
1983-1984 Dundee Y.M.C.A.
1984-1985 Carnoustie Reserves
1985-1986 St. Lukes B.C.
1986-1987 Police
1987-1988 Lochee
1988-1989 Dundee University
1989-1990 Morgan
1990-1991 Nomads
1991-1992 Newport
1992-1993 Carnoustie
1993-1994 Nomads 2
1994-1995 Newport A
1995-1996 Nomads 3
1996-1997 Roseangle Ryehill
1997-1998 Morgan 1
1998-1999 Morgan 1
1999-2000 Forfar
2001-2002 St. Stephens 1
2002-2003 Nomads 3
2003-2004 NCR
2004-2005 Carnoustie Panbride 2
2005-2006 Dundee University
2006-2007 Nomads 3
2007-2008 NCR
2008-2009 Nomads 3
2009-2010 NCR
2010-2011 St. Andrews
2011-2012 - Dundee University 2
2012-2013 - Dundee University 3
2013-2014 - Nomads 2
2014-2015 - Roseangle
2015-2016 - Nomads 2
2016-2017 - Dundee University 2
2017-2018 - Nomads 2
2018-2019 - Dundee University 2

Third Division Winners

1956-57 Park 1st
57-58 J.F. Robertson's
58-59 Monifieth South
59-60 St. Marks Church
60-61 Craigiebank
61-62 Balgay St. Thomas
62-63 Camperdown
63-64 Broughty Y.M.C.A. Res
64-65 Timex
65-66 Craigiebank
66-67 Balgay St. Thomas
67-68 St Stephens Res
68-69 Broughty Y.M.C.A. Res
69-70 East Church
70-71 Camperdown
71-72 St Rules
72-73 Grove F.P.
73-74 Morgan F.P
74-75 R.A.F. Leuchars
75-76 St. Davids North
76-77 Carnoustie Beach Res
78-79 Camperdown Res
79-80 Dundee University
80-81 Morgan Res
81-82 St Peters
82-83 Monifieth South
83-84 Carnoustie Panbride
84-85 N.I.R.A Res
85-86 Newport A
86-87 Camperdown Res
87-88 Dundee University
88-89 Newport A
89-90 Tayport
90-91 St Peters McCheyne
91-92 Timex
92-93 Morgan 2
93-94 Carnoustie Panbride
94-95 Nomads 3
95-96 Coldside Res
96-97 Morgan 2
97-98 N.C.R.
1998-2011 - Not played for
2012-13 Arbroath Academy
2013-14 Monifieth
2014-15 Abertay University
2015-16 NCR 2
2016-17 Dundee University 3
2017-18 Nomads 3
2018-19 Nomads 4

Handicap Cup Winners

2009 - Harris
2010 - Harris
2011 - Carnoustie Panbride (2)
2012 - Dundee University (3)
2013 - Dundee University
2014 - Dundee University
2015 - Nomads
2016 - St Andrews University
2017 - Dundee University
2018 - Dundee University
2019 - Dundee University

Contact :
Gordon Smith
07818 012578
 
     
Dundee Area Badminton Association
web programming and design © Scottish Web Design