Dundee Area Badminton Association
Mon 9 December 2019

DUNDEE AREA BADMINTON ASSOCIATION

Members' Log In
Home
Clubs
Fixtures & Results
League Tables
Dbls Fixtures & Results
Dbls League Tables
Juniors
Handicap Cup
Roll of Honour
News
Events
Mailing List
Enquiries
Links

MILLER HENDRY LEAGUE TABLES 2019-2020

| League Tables 2018-2019 |
 

Ladies Doubles

 
Team
P
W
L
D
C
RF
RA
SF
SA
+/-
Pts
3 3 0 0 0 17 0 35 1 34 9
3 2 1 0 0 10 3 25 11 14 7
3 2 1 0 0 6 9 15 21 -6 7
3 1 2 0 0 5 10 13 23 -10 5
4 0 4 0 0 4 20 8 40 -32 4
 

Gents Doubles Division 1

 
Team
P
W
L
D
C
RF
RA
SF
SA
+/-
Pts
3 2 1 0 0 11 6 23 13 10 7
3 2 1 0 0 10 5 23 13 10 7
3 1 1 1 0 6 10 14 22 -8 6
2 1 0 1 0 9 3 18 6 12 5
3 1 2 0 0 5 11 12 24 -12 5
2 0 2 0 0 1 7 6 18 -12 2
 

Gents Doubles Division 2

 
Team
P
W
L
D
C
RF
RA
SF
SA
+/-
Pts
3 3 0 0 0 15 1 32 4 28 9
3 2 1 0 0 12 4 26 10 16 7
3 2 1 0 0 9 5 22 14 8 7
2 1 1 0 0 2 6 8 16 -8 4
2 0 2 0 0 1 10 3 21 -18 2
3 0 3 0 1 0 13 5 31 -26 0
 

Note
Points are awarded as follows : 3 for a win; 2 for a draw; 1 for a loss; and -2 for a concession.

PLAYER RANKINGS 2019-2020

Ladies Doubles

 
Player
Club
P
W
L
%
Pts
Anne Wallace NCR 3 18 0 100.0 21
Jenny Ford NCR 3 17 1 94.4 19
Zoe Matheson NCR 3 17 1 94.4 19
Emma Defew NCR 2 12 0 100.0 14
Chloe Walker Roseangle 2 11 1 91.7 12
Kirsten Rear David Lloyd 2 9 3 75.0 8
Susie Roberts Roseangle 1 6 0 100.0 7
Karen Westwater Carnoustie Panbride 1 6 0 100.0 7
Meghan Walker Roseangle 1 6 0 100.0 7
Virginie Galais NCR 1 6 0 100.0 7
Eilidh Paterson Roseangle 1 5 1 83.3 5
Alison Hay David Lloyd 2 7 5 58.3 4
Linda Marshall Roseangle 2 7 5 58.3 4
Nicola Darling Roseangle 3 9 9 50.0 3
Kirsten Atkinson David Lloyd 1 4 2 66.7 3
Karen Dammer Roseangle 1 4 2 66.7 3
Louise Sargent Lunchtime 2 6 6 50.0 2
Fiona Cameron Carnoustie Panbride 3 8 10 44.4 1
Jane Tyler David Lloyd 3 8 10 44.4 1
 

Gents Division 1

 
Player
Club
P
W
L
%
Pts
Edan Gardner Roseangle 2 12 0 100.0 14
Nico Hadden Chris & Co 2 12 0 100.0 14
John Dunn Roseangle 3 14 4 77.8 13
Marc Hadden Chris & Co 2 10 2 83.3 10
Nick Bremner Carnoustie Panbride 3 12 6 66.7 9
Max Bremner Carnoustie Panbride 3 11 7 61.1 7
Donnie Smith Carnoustie Panbride 1 6 0 100.0 7
Marc Van Der Kuyl Chris & Co 1 6 0 100.0 7
Joe Spink Carnoustie Panbride 1 6 0 100.0 7
Chris Smith Chris & Co 2 8 4 66.7 6
Ross Wiseman Carnoustie Panbride 1 5 1 83.3 5
Alan Green Roseangle 1 5 1 83.3 5
Vlad Voicehovich NCR 2 7 5 58.3 4
Craig Wallace Roseangle 1 4 2 66.7 3
Simon Pont NCR 1 4 2 66.7 3
Jamie Scorgie Carnoustie Panbride 1 4 2 66.7 3
Ebu Omenuko Dundee Nomads 1 4 2 66.7 3
Lachlan Mulford Carnoustie Panbride 2 6 6 50.0 2
Jeff Stephen Roseangle 3 8 10 44.4 1
Euan Chalmers Carnoustie Panbride 1 3 3 50.0 1
Fabian Haut Roseangle 1 3 3 50.0 1
 

Gents Division 2

 
Player
Club
P
W
L
%
Pts
Sean Kingsley Lunchtime 3 15 3 83.3 15
Stephen Cochrane Kirriemuir 2 12 0 100.0 14
Graeme Russo Kirriemuir 2 11 1 91.7 12
Ian Stewart Monifieth Grove 2 10 2 83.3 10
Mark Hunter Lunchtime 3 12 6 66.7 9
Bryan Young Monifieth Grove 3 11 7 61.1 7
Scott Adamson Monifieth Grove 3 11 7 61.1 7
Derek Thomson Kirriemuir 1 6 0 100.0 7
Robert Adamson Monifieth Grove 1 6 0 100.0 7
Ian Martin Lunchtime 1 6 0 100.0 7
Tom Callander Kirriemuir 2 8 4 66.7 6
Wes Rennison Lunchtime 2 8 4 66.7 6
Malcolm Cheyne Lunchtime 1 5 1 83.3 5
Aymeric Renoud Lunchtime 2 6 6 50.0 2
Callan Mckenna Kirriemuir 1 3 3 50.0 1
David Barrie Monifieth Grove 1 3 3 50.0 1
Phil Smith David Lloyd 1 3 3 50.0 1

Note
Player rankings are calculated by reference to the number of matches played plus the number of sets won minus the number of sets lost. The total number of sets won over the total sets played is shown as a percentage. Rankings are assessed separately for each division. Only players with a positive ranking are displayed.

Dundee Area Badminton Association
web programming and design © Scottish Web Design